انفجار شهاب سنگ در روسیه

ساعت 9:23 صبح امروز به وقت مرکزی روسیه (6:53 بامداد به وقت ایران)، شهاب‎سنگ نسبتا بزرگی در نزدیکی شهر چلیابینسک روسیه (در 1500 کیلومتری شرق مسکو) منفجر و خسارت‎های جانی و مالی قابل توجهی برجا گذاشت.
به گزارش خبرآنلاین تخمین زده می‏شود این شهاب‏سنگ که حدود 10 تن وزن داشته، با حداقل سرعت 54هزار کیلومتر بر ساعت (15 کیلومتر بر ثانیه) به جو زمین برخورد کرده و در ارتفاع 30 تا 50 کیلومتری سطح زمین منفجر شده است. تصویر زیر رد دود برجامانده از حرکت این شهاب‏سنگ را در جو زمین از دید ساکنان شهر چلیابینسک نشان می‎دهد. این برخورد علاوه بر آسیب‏های گسترده به ساختمان‌ها و کارخانه‏های شهر چلیابینسک 474 مجروح برجا گذاشته که حال 20 نفر از آنها وخیم گزارش شده است.
جالب این‏که این برخورد از فضا نیز ثبت شده است. در زمان برخورد، ابزار SEVIRI مستقر بر ماهواره زمین‏ثابت Meteosat-10 توانست رد این شهاب‏سنگ را ثبت کند که در نزدیکی مرکز تصویر می‏توانید آن را مشاهده کنید.
همزمانی این رویداد با نزدیک‏ترین عبور سیارک 2012 DA14 که شامگاه امروز (به وقت ایران) از فاصله 28هزار کیلومتری زمین عبور می‏کند و با دوربین دوچشمی به راحتی دیده می‏شود، حساسیت‏های عمومی را درمورد خطر برخوردهای فضایی افزایش داده است.
به نقل از خبرگزاری تابناک
/ 0 نظر / 2 بازدید